Czy biuro księgowe potrzebne jest firmie informatycznej?

Czy biuro księgowe potrzebne jest firmie informatycznej?

Firma z sektora IT, serwis komputerowy lub inny podmiot świadczący usługi elektroniczne również musi się rozliczać z osiągniętych dochodów z fiskusem. Gdy firma jest mała i umiejętności właściciela firmy pozwalają na samodzielne zajmowanie się sprawami księgowymi, tematu większego nie ma, ale co, gdy firma się dynamicznie rozrasta i brakuje czasu na zajmowanie się sprawami księgowymi? Tu do gry wkracza outsourcing księgowości.

Outsourcing księgowości

Aktualnie znacznie więcej firm decyduje się na powierzenie księgowości zewnętrznym biurom. Jest to całkowicie zrozumiałe, przepisy zmieniają się bardzo dynamicznie, dochodzi wiele obowiązków spoczywających na przedsiębiorcach, trzeba się ciągle doszkalać i być w temacie, jak również pilnować rozmaitych terminów. Czym większa firma i zakres świadczonych usług, tym ilość tych obowiązków może być większa. Prowadzenie firmy dzisiaj to nie przyjemność, a żmudna praca obarczona dużym ryzykiem, jeszcze większym niż to było 10 lat temu. Dlatego wybór biura księgowego może być dobrym pomysłem.

Zalety współpracy z biurem księgowym

Niewątpliwą zaletą współpracy z biurem zajmującym się księgowością jest odciążenie przedsiębiorcy. Właściciel firmy może skupić się na tym co jest najważniejsze, czyli na pozyskiwaniu klientów i rozwijanie firmy. Zaoszczędzony czas można także przeznaczyć na inne cele, jak na przykład dla rodziny, gdy istnieje potrzeba wsparcia małżonki. Bez względu na co przeznaczy się zaoszczędzony czas, warto z tej opcji skorzystać i powierzyć księgowość profesjonalistom.

Drugą niewątpliwą zaletą jest edukacja pomyłek rozliczeniowych. Trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorca za każdą dokonaną pomyłkę odpowiada samodzielnie. Jeśli prowadzi się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to ryzyko jest nieco mniejsze, ale w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, tutaj właściciel firmy odpowiada za grzechy całym swoim majątkiem. Warto się pod tym kątem zabezpieczyć, a tym zabezpieczeniem jest zlecenie księgowości do profesjonalistów, którzy ograniczą lub nawet całkowicie wyeliminują ilość popełnianych błędów podczas rozliczeń.

income-taxes

Biura księgowe posiadają także polisy OC, które mogą zostać uruchomione w przypadku problemów. Te jednak występują rzadko, oczywiście o ile mamy do czynienia z profesjonalnym biurem księgowym.

Trzecim argumentem przemawiającym za podjęciem współpracy z biurem księgowym jest oszczędność pieniędzy. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku zatrudnienia księgowej na etat musimy ponieść nie tylko koszty jej wynagrodzenia, ale także przygotowania dla niej stanowiska pracy, jak również koszty dotyczące szkoleń, rozwijania kompetencji, dostępu do aktualnych informacji np. subskrypcji gazet specjalizujących się w podatkach. Kosztów jest multum, szczególnie na start. Owszem, można powiedzieć, że przedsiębiorca wszelkie wydatki z tym związane może wrzucić sobie w koszty, ale to cały czas będą wydatki obciążające budżet firmowy, a w przypadku pensji – stały wydatek, który będzie trzeba ponosić niezależnie od osiąganych dochodów. W przypadku małej, a nawet średniej firmy informatycznej, lepszym wyborem będzie zlecenie obsługi księgowej do profesjonalnego biura. Oszczędzi to nerwy i ograniczy koszty związane z prowadzeniem księgowości. Na zatrudnienie księgowej na etat zawsze mamy czas, w miarę jak firma się rozwija, w pewnym momencie może tak być, że etat będzie lepszym rozwiązaniem, niż delegacja księgowości.

Firma informatyczna decydując się na współpracę z wybranym biurem księgowym powinna dokładnie określić swoje potrzeby, oczekiwania, wówczas w trakcie współpracy nie będzie dochodziło do zgrzytów. Współpraca zawsze powinna być obustronna, dotyczy to również przedsiębiorcy.