Jak rozliczyć pit 28 za 2018 rok – darmowy program do rozliczenia PIT

Jak rozliczyć pit 28 za 2018 rok – darmowy program do rozliczenia PIT

Wypełnianie deklaracji podatkowej nie należy do szczególnie ekscytujących zajęć. Niestety, każdego roku jesteśmy zobowiązani do tego, aby wypełnić odpowiedni formularz i następnie złożyć go w terminie w odpowiednim urzędzie. Pojawia się tutaj jednak pytanie dotyczące tego, jaki typ formularza deklaracji podatkowej powinniśmy wypełnić. Do wyboru mamy ich całkiem sporo, jednak określenie tego, który z nich jest przeznaczony dla nas, nie powinno być zbyt dużym problemem. Jednym z dość popularnych rodzajów deklaracji podatkowej jest PIT-28 i to właśnie na nim skupiamy się w tym artykule.

PIT-28 – kto powinien go wypełnić?

PIT-28 to formularz deklaracji podatkowej, który jest przeznaczony dla podatników dokonujących rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do złożenia zeznania podatkowego w takiej formie, zobowiązane są więc osoby, które:

  • Prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • Prowadzą działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych, albo spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem;
  • Osiągają przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, ale jednocześnie umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

PIT-28 – kiedy należy złożyć deklarację?

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej PIT-28 muszą to zrobić do 30 stycznia 2019 roku.

PIT-28 – co jeśli tracimy prawo do ryczałtu?

Zdarzają się sytuacje, gdy podatnik traci prawo do ryczałtu już w trakcie trwania roku podatkowego. W takim przypadku, musi on opodatkować osiągnięty dochód na zasadach ogólnych. Osoba taka składa zatem dwa zeznania roczne za dany rok podatkowy. PIT-28 oraz PIT-36, który należy dostarczyć do urzędu do 30 kwietnia.

PIT-28 – na jakie ulgi podatkowe możemy liczyć?

W przypadku, gdy obowiązuje nas rozliczenie się w oparciu o formularz PIT-28, nie możemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Co więcej, nie przysługuje nam również ulga prorodzinna. W przypadku PIT-28 możemy jednak korzystać z ulgi na Internet.

PIT-28 – sposoby składania deklaracji podatkowej

Deklarację podatkową PIT-28 możemy wypełnić odręcznie na wydrukowanym formularzu, a następnie dostarczyć go do urzędu we własnej osobie, albo też za pośrednictwem poczty. Jest to najbardziej tradycyjna, choć również czasochłonna forma składania deklaracji podatkowych.

wypełnia pit przez internet

Obecnie możemy jednak również korzystać z możliwości wypełniania i składania takich dokumentów drogą elektroniczną. Wystarczy skorzystać w tym przypadku z narzędzi, które ułatwiają nam przebrnięcie przez taki proces. Najlepszym przykładem jest tutaj bezpłatny program Pit Format https://www.pit-format.pl/darmowy-program-pit, posiada on bardzo intuicyjną obsługę, a do tego daje nam dostęp do wszystkich możliwych formularzy. Po wypełnieniu dokumentów możemy bezpośrednio z programu przesłać gotową deklarację wprost do urzędu. Jest to zatem bardzo prosty i przede wszystkim wygodny sposób na wypełnieni obowiązku związanego ze złożeniem zeznania podatkowego.