Jakie wybrać biurko komputerowe – poradnik zakupowy

Jakie wybrać biurko komputerowe – poradnik zakupowy

Wybór biurka komputerowego wcale nie jest wyzwaniem. Niemal wszystkie opcje dostępne na rynku, które są określane jako biurko komputerowe, to propozycje na tyle dobre, żeby ich wybór był dla nas satysfakcjonujący. Dlatego nie trzeba obawiać się tego zakupu. Przy dołożeniu minimum staranności mamy gwarancję, że będziemy zadowoleni z zakupu niezależnie od tego, czy kupujemy biurko dla siebie do domu, do pracy, czy na przykład dla naszego nastoletniego dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że nie można dokonać zakupu trochę lepszego lub trochę gorszego. Na co warto zwracać uwagę, kiedy podejmujemy decyzję?

Miejsce na serce komputera

Na początku warto zauważyć, że coraz częściej biurko na komputer to biurko na laptopa. Jeśli w naszym przypadku też będzie to komputer przenośny, nie musimy inwestować w rozwiązanie posiadające specjalną półkę na jednostkę centralną i klawiaturę. Współczesne biurka komputerowe to często biurka przewidujące właśnie laptopa. Jeśli jednak wybierzemy opcję klasyczną komputera, biurko musi być do tego przystosowane. Co więcej, jeśli nasze urządzenie będzie wydajne, biurko nie może go ściśle obudować. Taka sytuacja ogranicza bardzo cyrkulację powietrza, przez co dusi komputer. Z kolei gracze powinni pamiętać, że chociaż rozwiązania bezprzewodowe są wygodne, są one gorsze od rozwiązań na kablu, przez co biurko nie powinno być na tyle nowoczesne, by nie przewidywać miejsca do poprowadzenia kabli. Niezależnie od opcji, konstrukcja powinna też przewidywać miejsce na listwę zasilającą. W przypadku korzystania z laptopa podłączymy do niej ładowarkę, ale też urządzenia peryferyjne.

Blat roboczy

W biurkach na laptopy blat roboczy musi być odpowiednio większy, ponieważ pojawi się na nim sam laptop. W przypadku komputerów klasycznych, blat jest cały nasz, ponieważ komputer jest na dole (opcja optymalna), a klawiatura będzie trochę niżej, na wysuwanej szufladzie. Mysz powinna być obok niej. Blat roboczy to miejsce istotne i nie można go traktować po macoszemu zwłaszcza w biurach, gdzie będzie się pojawiała masa dokumentów. W przypadku, jeśli będziemy pracowali na Home office lub w podobnych warunkach, warto rozważyć wykorzystanie biurek, w których przygotowano specjalne miejsce na ustawienie drukarki lub podobnego sprzętu. Dzisiaj oczywiście można ustawić drukarkę gdziekolwiek i podłączyć ją przez lokalne wifi, ale wtedy wydruki będą gotowe gdzieś indziej, nie pod ręką.

przy biurku home office

Regulacja wysokości biurka komputerowego

Bardzo wygodną funkcją biurka komputerowego jest możliwość regulacji tego, na jakiej wysokości znajduje się jego blat. Najczęściej dostajemy wysokość standardową, która jest mniej więcej optymalna dla każdej dorosłej osoby, co oznacza, że tak do końca nie jest idealna dla nikogo. Prawdopodobnie nawet nie zauważymy różnicy, ale jeśli zdarzyłoby się tak, że przy tym samym biurku pracowałyby dwie osoby, jedna wysoka i jedna niska, prawdopodobnie jedna z nich czułaby się bardzo niekomfortowo. Jeśli kupujemy biurko tylko dla siebie i jego wysokość nam odpowiada, wybór czegoś regulowanego byłby niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli jednak planujemy rozwiązanie do biura lub do pokoju rosnącego dziecka, warto jest pomyśleć o chociażby ograniczonej regulacji. Z czasem się ona przyda, nawet jeśli na dzisiaj nie wydaje się konieczna. Kwestia krzesła do biurka to oczywiście osobna sprawa. Możliwość regulowania jego wysokości to absolutna konieczność.

Przestrzeń na nogi

Ilość miejsca, którą biurko udostępnia na nogi, to kwestia kontrowersyjna. Prawda jest bowiem taka, że nasze nawyki, które promują wyciąganie nóg czy ich rozkładanie to działania na dłuższą metę szkodliwe. Nogi powinny być postawione płasko na ziemi, zgięte pod kątem prostym i ustawione prosto przed nami. Taka pozycja jest zdrowa, promuje odpowiednią postawę całego ciała i nie będzie powodowała zmęczenia. Biurka, w których pojawia się duża liczba różnego rodzaju szafek czy przegród mogą wydawać się krępujące, ale coś takiego nie raz odbywa się z korzyścią dla nas, ponieważ uniemożliwia niezdrowe układanie ciała w czasie pracy z komputerem. Szkodliwe za to mogą być różnego rodzaju podnóżki, ponieważ osoba na dobrze ustawionym stanowisku pracy nie będzie potrzebowała takiego rozwiązania. Jest to coś, co pojawia się w sytuacji, kiedy osoba niższa pracuje w miejscu przeznaczonym dla osoby wyższej.

Półki, szuflady i nadstawki

Biurka komputerowe mogą być bardzo proste i prezentować czasami wręcz tylko sam blat, stając się stołami. Inne propozycje są bardzo skomplikowane i oprócz konstrukcji z wysuwaną klawiaturą, różnymi półkami i nadstawkami, będą miały jeszcze najróżniejsze dodatkowe schowki. Wybór tego typu elementów to oczywiście kwestia indywidualnych potrzeb. Niektóre osoby w czasie pracy potrzebują masy najróżniejszych przyborów biurowych, jak również będą chciały mieć niedaleko siebie masę dokumentów czy książek. Innym osobom potrzebny jest przede wszystkim komputer i to w zasadzie tyle. Konkretne rozwiązanie zawsze należy dopasowywać do tego, co realnie będziemy robili i czego potrzebujemy, bo w przeciwnym razie postawimy na drogie rozwiązanie na zapas i nigdy nie będziemy korzystali z jego możliwości.