Ochrona ekranu smartfona – szkło hartowane czy folia ochronna

Ochrona ekranu smartfona – szkło hartowane czy folia ochronna

Zaraz po zakupie nowego telefonu myślimy jak dodatkowo zabezpieczyć go, przed możliwymi uszkodzeniami. Jeśli jesteśmy mniej doświadczonymi użytkownikami, na początku wybór przeważnie pada na mniej kosztowne zabezpieczenia w postaci folii ochronnej lub niskiej jakości szkła hartowane. Co wybrać, aby faktycznie zabezpieczyć telefon i zminimalizować ryzyko uszkodzenia?

Folia ochronna na telefon

Folia ochronna zwykle jest pierwszym wyborem, jednak czy ona zabezpieczy ekran urządzenia przed kontaktem z twardym przedmiotem? Niestety zabezpieczy jedynie w minimalnym stopniu, już kontakt z kluczami będzie nosił duże ryzyko porysowania ekranu. Folie ochronne są odporne na zadrapania, ale w starciu z twardymi przedmiotami nie mają żadnych szans. Folie można użyć na ekranie, jeśli telefon wyposażysz na przykład w etui na telefon z klapką, które również będzie chroniło ekran urządzenia. Oczywiście etui to nie szkło hartowane, ale zawsze to dodatkowa ochrona, która może przydać się w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

Szkło hartowane 9H

Najlepsze współczesne szkła hartowane posiadają indeks twardości rzędu 9H – w skali 10-stopniowej Mohsa. Jest to indeks, określający twardość danego materiału. Do najtwardszych materiałów na ziemi należą diament czy szafir. Indeks twardości 9H oznacza, że szkło może zostać zarysowane jedynie bardzo twardymi przedmiotami, nawet klucze nie są w stanie dać mu rady, a przynajmniej nie te zwykłe.

Indeks twardości szkła to tylko jedna cecha użytkowa, która warunkuje jakość produktu. Przy wyborze odpowiedniego szkła hartowanego ważne jest również to, aby idealnie przylegało do urządzenia, inaczej mówiąc powinno być idealnie dopasowane do urządzenia, zero luzów. Czym lepsze dopasowanie, tym lepsza ochrona ekranu podczas upadku urządzenia na podłogę czy ziemię.

uszkodzony smartfon

Ważne jest również, aby szkło dobrze zamontować, dobra, prosta, intuicyjna instrukcja montażu to podstawa. Powinna być dołączona do każdego zestawu ze szkłem.

Warto jeszcze wspomnieć, że na rynku znajdziemy różne szkła hartowane, niestety nie wszystkie będą kompatybilne z etui na telefon, który zamierzamy również używać. Czy kompromis jest możliwy? Owszem jest! Jeśli chcesz używać szkła wraz z etui dokładnie zapoznaj się z opisem produktu lub zapytaj sprzedawcę przed zakupem, czy dane szkło będzie można używać razem z Twoim etui, opcjonalnie możesz zawsze zakupić zestawy szkło + etui, z reguły takie połączenie może wynieść taniej, aniżeli oddzielny zakup.

Szkło hartowane to jedna z najefektywniejszych metod ochrony ekranu smartfona, jeśli posiadasz drogi telefon i chcesz się nim cieszyć przez dłuższy czas, koniecznie pomyśl o dodatkowej ochronie tuż po zakupie telefonu, a nawet wcześniej. Pamiętaj również, że w dużym stopniu sposób użytkowania telefonu, jego ergonomiczne użytkowanie będzie zwiększało bezpieczeństwo. To w jaki sposób obchodzisz się z telefonem przekłada się na ryzyko, dlatego jeśli jesteś początkującym użytkownikiem smartfona, zapoznaj się z jego instrukcją użytkowania, dowiedz się również jakie są dobre praktyki w użytkowaniu smartfonów.